kat karşılığı inşaat sözleşmesi ve müteahhidin sorumluluğu

Akıllı insan başkalarının hatalarından kendine ders çıkarandır” demiş birisi kim bilmiyorum. Bu nereden çıktı diye düşünebilirsiniz. Size başımdan geçen arsa karşılığı daire sözleşmesi, sözleşmeli inşaat tamamlama da deseniz olur aynı kategori sayılır, durumuna düşerseniz ne yapmalısınız, ne yapmamalısınız, diye elimden geldiği kadar değil, başımdan geçtiği kadar anlatmaya çalışayım ki yaptığım hataları yapıp başınıza iş açmayın. Babamın arkadaşı (Babamın tabiri ile “ben onun sülalesini tanıyorum anasını, babasını, akrabalarını kim varsa tanıyorum) diye tanımladığı müteahhit arkadaşına, arsamızı kat karşılığı ve kalanını üzerine para vermek şartıyla anlaşarak verdik.
Anlaşırken neler yapılacak, nasıl yapılacak, ne kadar sürede yapılacak, ne kadar ödeme yapılacak gibi konuların hepsinde, babamın sülalesini tanıdığı arkadaşı, “abi ne istersen, nasıl istersen yaparız, sen söylersin ben yaptırırım, sıkıntı yok” diyerek anlaştı. Babama “sözleşmeye dökelim bunları” dediğim de “yaparız zaten ancak bana yamuk yapmaz ben onun sülalesini tanıyorum” diye yineledi tekrar, ki siz; kredinizi çeker elinizden geleni ardınıza koymaz boğazınızdan, çoluk çocuğunuzdan, ulaşımınız dan
kısarsınız adama olan borcunuzu ödemeye çalışırsınız, bir eviniz olsun kredim bitsin, başımızı sokacak bir evimiz olsun diye düşünürsünüz ama adamın umurunda olmaz bu durum.

O ise inşaatın neresinden kısarım da, beş lira daha fazla kazanırım onu düşünür. İşte bu sebeplerle aşağıda ki yazdıklarımı mümkün olduğu kadar dikkatle okuyup işinize gelen kısımları veya tamamını uygulayarak, zarar etmez veya tanıdığınızın, sevdiklerinizin başına gelmesini önleyebilirsiniz diye düşünerek bu yazıyı yazdım.

Gelelim ne yapmamalısınız kısmına;
Sözleşme aşamasında yapılacak şeyler yazılırken sakın ola ki yuvarlak cümleler kurdurmayın. Müteahhit kaba inşaat aşamasında malzemeden kolay kolay eksik iş yapamaz. Çünkü yapı denetimc firmaları mecburen bir çok şeyi denetliyor ve bir çok sorumlulukları var. Demir, beton, tuğla, belli bir standart gerektiriyor. Olay ince işçilik aşamasında devreye giriyor. Şöyle ki 1. Sınıf fayans yapılacaktır, 1. Sınıf boya yapılacaktır, 1. Sınıf tesisat malzemesi, evye batarya, vitrifiye takılacaktır, 1. Sınıf elektrik aksesuarı, 1. Sınıf laminant parke gibi gibi daha pek çok 1. Sınıf malzeme sayabiliriz. Ama o 1. Sınıfların adı belli olmazsa size göre değil karşıdaki insana göre 1. Sınıf olan, normalde orta karar bazen de orta karar bile edemeyecek malzemeler 1. Sınıf olarak sizin evinize takılır ve siz hiç bir hak iddia edemezsiniz veya etmek istemezsiniz.

Çünkü eğer ki inşaatınız devam ediyorsa, iyi kötü ilerliyorsa uğraşmak istemezsiniz veya çevreden duyduğunuz başkalarının başına gelmiş ve sizin de başınıza gelmesini istemediğiniz inşaatın sona erememesi veya yarım kalması ihtimaline karşı olana razı olmak zorunda kalırsınız. Pek çok yerde duydum adam inşaat bitmeden aynı daireyi kaç kişiye satmış inşaat mahkemelik yarım kalmış müteahhit millete aynı yeri satıp peşinatları almış ortada yok vb. 1. Bunda ne var iyi ya 1. Sınıf fayans daha ne istiyorsun diyebilirsiniz ama A sınıfı ve beğendiğiniz fayansın m2 fiyatı en az 25 Tl iken adamın takacağı 1. Sınıf fayansın m2 fiyatı 10 tl yi geçmez. 2. 1. Sınıf boya yapılacaktır dış cepheye ve iç cepheye gibi yazdırırlar. Ama O 1. Sınıf size göre değil ona göre olur. Bilindik markanın boya kartelası gelir renk boya seçersin ama sen yokken boyacı gelir düz beyaz ucuz boyaya renklendiriciyi basar sürer duvarlara sen beklersin ki istediğin renk çıksın ama olmaz o renk tutmaz. Boya atıyorum 5 sene dayanıklı olması gerekiyorsa, 3 sene sonra dökülmeye yüz tutar.

3. Tesisatçılar işini iyi yapmazsa hep sıkıntı olur çünkü bunlar sıva altında kaldığı için sonradan tadilat yaptırmak çok sıkıntılı olur. O yüzden su ve elektrik tesisatlarını iyi düşünüp bir seferde yaptırıp aradan çıkartmak en iyisi olur. Örneğin anten tesisatı odalarınızda ayrı ayrı anten ucu çektirmeniz daha sonra dairenizi teslim aldığınızda 2 ayrı odada 2 ayrı uydu izlemek isterseniz genelde mümkün olmaz. Çünkü çatıdan daireye tek anten ucu indirip, onu giriş boatın da hepsini o ucu bağlar, siz daha sonra evin her yerinde tek uydu kullanmak veya dışarıdan yeni tesisat çektirmek zorunda kalırsınız.
Özellikle belirteyim elektrik ve su tesisat alt yapısına dikkat edin. Elektrik ileride yangın çıkma ihtimali doğurur dikkatli olun. Adamlar bir odaya bir priz koyar, daha sonra elinizde 3’lü uzatma kablosu ve priz sağa sola çekersiniz, bu yüzden imkanınız varken odalarınıza fazladan priz koydurun. Klima tesisatlarınızı ayrı çektirin ki elektrik yükü hafiflesin kablolara ve şalterlere yük binmesin, şalter ve elektrik anahtar,
prizlerinin özellikle bilindik kaliteli markalar olmasına özen gösterin ki ileride uğraşmayın.
Kaliteli malzeme ile dandik malzeme arasında bir dairede en fazla 300 – 500 lira oynar ki
sonuçları açısından düşününce bu rakam bir hiçtir.

4. Gelelim pvc pencere kısmına bu pencereleri yaptırırken kime nasıl yaptırıyor bilin, niye mi ? Çünkü bu pvc pencere doğramalarında kullanılan plastik aksamı hurda plastiği toplatıp tekrar eritip, yeniden pvc yaptıran firmalar var. Bu tarz bir pencere daha sonraları başınıza iş açar ki dış cepheyle direk teması olduğu için önemlidir. Yağmurlarda pencere kenarına havlu taşımak istemiyorsanız özen gösterin. Ayrıca bu pencerelerin içerisine takılan destek sacının kalınlığı ve bütünlüğü önemlidir. Çünkü bu pencerenizin dayanıklılığı ile doğru orantılıdır. Destek sacı olması gerekenden ince ve parçalı olursa ileride sıcak soğuk değişimleri dolayısıyla zamanla pencereleriniz de açılma, sarkma, gevşeme yapar ki yine sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Neyse daha fazla uzatmayayım. Önemli olan kısımlarının aklıma gelenlerini yazdım. Kabaca söylemek gerekirse bu işlere girerken önce kendinize eşekten düşmüş birini bulun veya bu işlerden anlayan birini ya da en sağlamı bu işlerden anlayan bir avukata 500 lira verin giden 500 liranız olsun ama kafanız rahat olsun ki, sözleşme dışında hiçbir şey yapamaz, yaparsa orada yazan tazminatı kabul etmiş olur.

Saygılarımla

Bu yazıyı bir takipçimiz göndermiş ve isminin yayınlanmasını istememiştir. Kendisine teşekkür ederiz.

http://www.satilikkiralikilanlari.com/kat-karsiligi-insaat-sozlesmesi-ve-muteahhidin-sorumlulugu/

Reklamlar

About 3Dilan

http://www.satilikkiralikilanlari.com 3Dilan 360 Panoramik ilan, fotoğraflar
Bu yazı 3dilan Satılık Kiralık içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.