emlak haberleri 2016

Emlak ve gayrimenkul sektöründen son dakika Emlak haberleri, konut projeleri, markalı projeler, Arsa, emlak ve konut projeleri, gayrimenkul sektörlerinden en güncel haberler, gelişmeler ve rehber niteliğinde bilgileri bu bölümde bulabilirsiniz. Dilerseniz kaynak linki vermek ve metin üzerinde hiçbir değişiklik yapmamak kaydı ile kendi internet sayfalarınızda, forum, blog sayfalarında, face, google+ gibi sosyal ortamlarda rahatlıkla paylaşabilir, yayınlayabilirsiniz.

Bugün konu başlığımız ;
Konut kredisi borcunu erken kapatmak isteyenler yani konut kredisi borcunu vadesinden önce ödemek isterseniz ceza yer misiniz?
İnsanlar kiralık ev ve onun getirdiği maddi ve manevi külfetlerden kurtulmak için çalışıp didinmekte ve Aile ekonomisi uygulayarak çeşitli sosyal harcamalarından olsun, gıda harcamalarından olsun, elbise, kıyafet alımı harcamalarından olsun vazgeçip sabırla birikim yapmaya çalışırlar. Bunu ülke genelinde sayısı azımsanmayacak kadar çok aile hali hazırda yapıyor. Aile içinde çalışan sayısı 2 kişi ise, Anne ve Baba Aile ekonomisi dahilinde kazançlarını ay sonunda bir havuzda topluyor ve gstandart gider kalemleri olan elektrik, su, doğalgaz, adsl, gsm, aidatlar, okul giderleri gibi kısılamaz şeyleri düştükten sonra kendilerinden ödün vererek, hayallerindeki müstakil ev veya daireye ulaşabilmek için çekmedikleri eziyet kalmıyor. Malesef bu yazıyı okurken bile, kendinizden bir parça mutlaka bulabilirsiniz.

Neyse, yapılan para biriktirme işlemi sonucunda (tabi aradan hayli yıllar geçmiş oluyor) bakıyorlar ki hala bir ev almaya yeterli değil. Bu hızla giderse ömürleri de yetmeyebilir. Çünkü oradan kıs, buradan kıs ama hayat devam ediyor ve ayın biri geldi mi, ev sahibi hesaplarını kontrol etmeye gidiyor. Kirası yatmışsa oh ne ala. Ondan iyi ev sahibi bulamazsın. Ancak yatmamış, aksamışsa, işte 1-2 gün içinde o aile hiç açmak istemeyeceği telefon sesi ile irkiliyor. Burada hem ev sahibi haklı, hem de kiracı haklı aslında. Bu işin iki ucuda pis anlayacağınız. Fakat neylersin ki, Aile ekonomisi yapmak için kendilerini parçalayan Anne ve Babalarımız’ın en büyük aylık gider kalemi malesef Kira oluyor. Hayatlarından bir şekilde kirayı çıkartmak zorundalar yoksa hedeflenen ve hayallerinde yatan müstakil ev veya villa ya da daireye ulaşamayacaklar.

İşte tam burada Banka Konut kredisi devreye giriyor. Çünkü ev almayı planlayan ailelerin önünde 2 seçenek oluyor. İlk seçenek, kiracı olarak kalmaya devam eder ve ve ev sahibi olma hayalini yavaş ama emin adımlarla gerçekleştirmek. İkinci seçenek ise, kiraya ev sahibine her ay çuvalla para ödeyip, o parayı havaya atmış olacağımıza banka kredisine öderiz ama kendi evimizin sahibi oluruz.
İşte bu seçenekler verilecek kararlarda çok önem teşkil ediyor. Ev, konut sahibi olmak için Bankalar size eksik kalan parasal miktarı sağlarlar ve satın alacağınız eve ipotek koyarak almanızı kolaylaştırırlar. Ancak ipotek konusu içinizi biraz sıksa da eğer geliriniz sabit ve sürekli olacaksa sizin için avantaj anlamına gelecektir.
Fakat serbest meslek erbabı bir küçük işletmeye sahipseniz o zaman iki kere düşünmelisiniz bence. Çünkü serbest meslek ama çok serbest meslek olarak geçireceğiniz dönemlerde hedeflenen geliri elde edemeyebilir ve Bankanın size belirleyeceği aylık kredi taksitlerini aksatabilirsiniz.

Şimdilik bu farklı bir konu. Onu sonra ele alırız. Banka size verdiği emlak, ev kredisini aylık taksitlerle ve belirleyeceği faiz miktarlarınıda üzerine ekleyerek tahsil edecektir. Bundan önceki tüketici kanunlarında tüketiciler Bankadan aldıkları konut kredisini erken ödemek, yani belirlenen kredi miktarını vadesinden önce ödeyip hepsini kapatalım ve kurtulalım dendiğinde Banka sizden kazanacağı faiz kazancında zarara uğrayacağından, toplam tutarın %2 si kadar kredi cezası yaptırımı uyguluyordu.

ANcak,bu ceza yeni tüketici kanunu ile birlikte değiştirildi. 6502 sayılı Tüketici kanunu’nun devreye girdiği tarih olan 28 Mayıs 2014 ile birlikte her şey değişti. Örneğin Dosya mafrafı, kredi yeniden yapılandırma gibi envai çeşit bedel ödeyen tüketiciler bir oh demiş oldular. Bankalar ise, yeni kredi sözleşmelerinde yasaların öngördüğü azami orana uymak zorunda kaldılar.

Yanlız şuna dikkat etmek ve farkı iyi anlamak şart. Yeni Tüketici Kanunun 37. maddesi gereği, faiz oranının sabit belirlenmesi halinde, yapılacak sözleşmede belirtilmek suretiyle, 1 ya da 1’den fazla taksit ödemenin vadesinden önce yapılması durumunda, tüketiciden erken ödeme tazminatı talep edilebilir diyor.
Eğer, Konut kredisinde faiz oranları değişken olarak belirlenmişse, tüketiciden erken ödeme tazminatı istenememektedir.
Yani dilediğiniz anda kalan ana para kredi borcunu ödeyebilir ve her hangi bir cezai uygulamaya maruz kalmadan kredinizi kapatabilirsiniz. Dolayısı bu hususlara dikkat ederek ve kredi başvurusu yapmadan önce mutlaka bu konularda profesyonel destek almalısınız.

http://www.satilikkiralikilanlari.com/emlak-haberleri-2016/

Reklamlar

About 3Dilan

http://www.satilikkiralikilanlari.com 3Dilan 360 Panoramik ilan, fotoğraflar
Bu yazı 3dilan Satılık Kiralık içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s